menu

chevron_right
Mindent bele kedden délben

Március 26-án, kedden délben a Newark-i Connie Francis döbbenti rá a Netadó Rádió hallgatóit egy aranyigazságra: „Mindenki – valakinek a bolondja”

Netadó | 2024.03.22.

Előzetes a Netadó Rádió 2024.03.26-i MINDENT BELE KEDDEN DÉLBEN című műsorából:

Connie Francis: Everybody’s Somebody’s Fool

Connie Francis Everybody’s Somebody’s Fool (HQ Stereo) (1962) (youtube.com)

A délben elhangzó „Everybody’s Somebody’s Fool” első verziója egy blues-szerű, romantikus ballada volt, melyet Connie Francis a Joe Sherman Orchestra kíséretével rögzített a New York-i Olmstead Studios-ban 1960 elején. Jack Keller és Howard Greenfield szerzeményét az akkoriban a német nyelvterület felé kacsingató Connie – egy polkára emlékeztető átiratban – németül is felénekelte. Az ötlet bejött: az amerikai énekesnő azonnal a nyugatnémet slágerlista élére ugrott ezzel a dallal (címe: Die Liebe is ein seltsames Spiel), egy év múlva ez lett a „Darling” című mozifilm legnépszerűbb betétdala!

Amerikában sem a szokásos recept szerint lett közismert a dal: a kiadó az általuk erősebbnek ítélt „Jealous of You (Tango della Gelosia)” című Connie Francis kislemez B-oldalára szánták az „Everybody’s…”-t, hiszen az ezt megelőző sikere, a „Mama” is hasonló, olasz eredetű ballada volt. Az amerikai rádiós DJ-k azonban (akkoriban) már a rock and roll pergő ritmusaiban hittek és inkább a B-oldalt kezdték játszani. Amíg az A-oldalon lévő „Mama” csak a 19-ik helyig jutott a slágerlistán, az „Everybody’s Somebody’s Fool” az élre ugrott 1960 június 27-én! Történelmet írt ezzel: Connie Francis volt az első női énekes, aki listavezető lett egy dalával az amerikai Billboard 100-as összesítésén!

Ausztráliában és Norvégiában No. 1 helyezést ért el, Angliában az ötödik, Dél-Afrikában a 15-ik helyig jutott!

A newark-i olasz-amerikai családból származó Connie 1955-ben szerepelt először az amerikai eladási és rádiós játszási listákon. Gyönyörű arcát, sugárzó megjelenését két filmből is ismerték akkoriban az amerikai mozirajongók. Az újabb zenei siker azonban váratott magára, Connie ugyanis sorozatosan visszautasította a neki szánt dalokat. Szinte unottan ment el egy stúdióba, hogy meghallgassa Howard Greenfield és Neil Sedaka szerzeményét, melyet eredetileg a Shepherd Sisters nvű énekes-quartetnek szántak az alkotók, ők is elég kelletlenül fogadták a hírt, hogy a rátarti színésznő kíváncsian várja a „Stupid Cupid”-ot. Greenfield állítólag ezekkel a szavakkal kérte meg Sedakát, játssza már el a dalt: „Mit veszíthetünk, ha eljátszod neki? Eddig az összes korábbi dalunkat utálta, ugye? Hát akkor mutassuk meg neki ezt is!”. Sedaka a zongorához ült, Connie pedig az első pár sor után felpattant: „Ez az! Ti csináljátok a következő slágeremet!”. Így is történt; a „Stupid Cupid” a Billboard 14-ik helyéig jutott 1958 augusztusában.

Connie (polgári neve: Concetta Rosa Maria Franconero) mély olasz-zsidó hagyományokat  őrző családban nőtt fel. Gyökereihez annyira ragaszkodott, hogy több lemezét yiddish és héber nyelven is kiadta, de német és ír nyelvű válogatáslemezek is megtalálhatók gazdag életművében. Divatot teremtett ezzel, ő volt az első amerikai sztár, aki a „többnyelvű” lemezeknek hála gyors nemzetközi sikereket ért el. Példáját követte később Wanda Jackson, Petula Clark, Cliff Richard, Brenda Lee, Pat Boone és még sokan mások.

Karrierje egészségügyi problémák (meg a múló divat) miatt a 70-es évek közepén torpant meg. Az újabb csapás az volt, amikor szeretett bátyja, Francis (rendkívül szoros kötelék fűzte hozzá) maffia-gyilkosság áldozata lett. Connie nehezen állt talpra, öngyilkossági kísérlete után több pszichiátriai kezelésen is részt vett.

Jelenleg visszavonultan él, néhány önéletrajzi könyve kapcsán néha ad rádió-interjút, de koncertszínpadon vendégként sem szerepel már.

A jelenleg 86 esztendős előadónő nevét viseli egy kis park a New Jersey-beli Belleville városkában, a ház mellett, ahol Connie gyermekéveit töltötte.

Forrás: Wikipedia

Íme, a műsor 12 és 13 óra közötti zenei tartalma:

  1. Connie Francis: Everybody’s Somebody’s Fool
  2. Temptations: Papa Was A Rollin’ Stone
  3. Bobby Vee: Since I Met You, Baby
  4. Faragó Judy István: Borotai képek
  5. Jim Reeves: I Heard A Heart Break Last Night
  6. Gianni Morandi: Belinda
  7. Herman’s Hermits: There’s A Kind of Hush
  8. Steppenwolf: Born to Be Wild
  9. Ray Peterson: Corinna, Corinna
  10. Balázs Ferenc: Évszakok
  11. Francis Lai: Theme from Love Story
  12. Paul Anka: Put Your Head on My Shoulder
  13. Monkees: Valleri
  14. Lobo: Me And You And A Dog Named Boo
  15. Neil Diamond: Song Sung Blue
  16. Swinging Blue Jeans: Tutti Frutti
  17. Blind Faith: Well All Right
  18. Peret: Borriquito
  19. Merseybeats: I Love You, Yes I Do

A Netadó non-stop rádió, éjjel-nappal sugározza a legjobb külföldi és hazai retro-zenéket, itt érhető el akár most azonnal is :

http://www.netadoradio.hu

Written by Netadó





Műsorok

Thumbnail
Éjjeli őrjárat
Netadó | 2021.04.21.
Thumbnail
Mi újság a II. kerületben
Netadó | 2021.06.19.
Thumbnail
Mindent bele kedden délben!
Netadó | 2021.06.25.
Thumbnail
NETADO Este
Netadó | 2021.04.21.
Thumbnail
NETADÓ Nappal
Netadó | 2021.04.21.
Thumbnail
NETADÓ Reggel
Netadó | 2021.04.21.
  • play_circle_filled

    Netadó – stream #1
    Netadó

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play