menu

chevron_right
Mindent bele kedden délben

Az április 9-én délben megszólaló dal – egy a 80-as évek elején újra divatba jött táncot, a limbo-t eleveníti fel

Netadó | 2024.04.03.

Előzetes a Netadó Rádió 2024.04.09-i MINDENT BELE KEDDEN DÉLBEN című műsorából:

Chubby Checker: Limbo Rock     https://www.youtube.com/watch?v=LiGhPD0GXhM

A cikkben elemzett sláger története előtt engedjenek meg egy személyes élményt: 1981 nyarán – főállásom mellett – a Budapesti Műszaki Egyetem egyik Balaton-parti táborában, DJ-ként szórakoztattam az akkori demokratikus tábor országaiból érkező, a magyar táborozókkal együtt szórakozó diákokat. Akkor zajlott a TV-ben (akkor még az egyetlen hazai TV-ben!) a hosszú szünet után megrendezett Tánc- és Popdalfesztivál, ez a sok évtizedes hagyománnyal rendelkező össznépi, zenés tehetségkutató, mely nemcsak külsőségeiben hozta a régi idők szelét; bizony akkor már komoly múlttal rendelkező hazai előadók is szerepeltek (valami újjal), például Fenyő Miklós sokadszor újjáformált Hungáriája is nevezett egy dallal, a hatvanas évek elején (főleg az USÁ-ban) divatos, tviszt-korszak előtti akrobatikus táncot, a limbo-t vitték színpadra – „Limbó-hintó” című dalukkal. Akkor már lecsengőben volt a „rock’n’roll party”-s Hungária, a látványosan csillogó, színes színpadi díszletek, a flitteres ruhák és a fülbemászó zene – meg egy húsz év után leporolt poén – visszahozta a Hungáriát a köztudatba: a limbo egyik látványos figurája az volt, amikor a táncolók egyenként, hátrahajolva, tviszt-szerű csípő- és lábmozdulatokkal előre haladva – átsasszéztak a „limbo-léc” alatt. Aztán a limbo-lécet fokozatosan, szinte 5-10 centinként (mint egy magasugró-lécet) egyre mélyebbre eresztve – nehezült a tánc; az győzött, az volt a legjobb táncos, aki a legmélyebbre hajolva tudott áttáncolni a limbo-léc alatt.

Nos, ezt a táncot a Balaton-parti diszkóklubokban úgy táncolta a „nemzetközi” közönség, hogy egy csónak evezője helyettesítette a limbo-lécet, az ezt tartó széksorokból pedig – strófánként – egy-egy széket leemelve engedtük egyre mélyebbre az evezőt (azaz a „balatoni” limbo-lécet).

Azon a nyáron – a demokratikus tábor idelátogató diákjai is beleszerettek a magyar limbo-ba, az összes akkor nagy nemzetközi sláger (Boney M, Kool & The Gang, Earth Wind & Fire, stb.) sikere eltörpült – a Hungáriához és a „Limbó-hintó”-hoz képest….

A délben elhangzó „Limbo Rock” egy népszerű  táncról szól, Kal Mann (Jan Sheldon álnéven) és Billy Strange szerzeménye. Az eredetileg instrumentális dal 1961-ben került először lemezre – a Champs előadásában, 1961-ben. Egy évvel később aztán Chubby Checker készítette az első szöveges verziót az akkor már közismert slágerből, ez alig pár hét alatt az amerikai Billboard második helyéig ugrott (a Tormados „Telstar” című dalát nem tudta letaszítani a lista éléről!). A „Limbo Rock” a speciális r&b-listán is futott – ott a harmadik helyig futotta a lendületéből! Checker annyira bízott a limbo (mint tánc-stílus) erejében, hogy 1963-ban még egy limbo-t felénekelt; a „Let’s Limbo Some More” azonban csak a huszadik helyig kúszott a Billboard százas összesítésén 1963-ban.

Elképesztő sztori a „Limbo Rock” születése: még 1960-ban, Billy Strange a barátjával hallgatta a rádiót, benne egy ismeretlen felvételt, melynek hallatán Billy azt mondta, öt perc alatt simán megír egy ennél sokkal jobb dalt! Barátja azt felelte, kössenek fogadást! Száz dollárért csaptak egymás kezébe, Strange pedig öt perc alatt megírt egy dallamot – hozzá egy szöveg-sort: „What a monotonous melody”, ez a sor ismétlődött az alig kétperces dalban. Strange megnyerte a fogadást. Jóval később – éppen Ricky Nelson egyik lemezén dolgozva a stúdióban, szünet közben Strange felénekelte ezt a dallamot, ezzel az egy sorral: „What a monotonous melody”. Aztán amikor Chubby Checker lemezén dolgoztak, Kal Mann egy hirtelen ötlettől vezérelve – felénekeltette védencével a dallamot, de már a ma is ismert „Limbo Rock” szövegével. Strange már el is felejtette közös munkájukat a stúdióban, amikor a Broadcast Music, Inc. (az amerikai Szerzői Jogvédő Hivatal a 60-as évek elején) váratlanul küldött egy csekket 63.000 dollárról…. A becsületes Strange úgy gondolta, tévedésből utalták neki ezt a summát, hát felhívta a BMI-t. Így tudta meg, hogy ez az összeg – valóban neki jár, ennyi volt a jogdíj, melyet a Champs „Limbo Rock” című dalának elhangzásaiért kiutalt neki a hivatal!

A cikk terjedelme miatt most csak néhány szót írok az előadóról: a dal előadója Ernest Evans polgári néven született a dél-karolinai Spring Gully városkában. A ma is aktív, örök vidámságáról ismert énekes a hatvanas évek elején világszerte népszerű tánc, a tviszt leghíresebb előadója, a híres táncról több olyan film is készült Amerikában, melyben Chubby Checker – saját magát alakította (1961 – Twist Around The Clock, 1962 – Don’t Knock The Twist, 1988 – Purple People Eater), feltűnt az Ally McBeal egyik epizódjában és a „Murphy Brown” tizedik évfolyamában is.

A Billboard magazin 2008-ban publikált egy hírt, miszerint a „The Twist” című dala – minden idők legsikeresebb slágere!

1960 és 2001 között – 16 albumot, 50-nél több kislemezt jelentetett meg!

Checker példás amerikai családapa: feleségével, a vele szinte egykorú Catharina Lodders-szel Manilában ismerkedett meg, ahol az akkor 21 esztendős holland modell és Miss World 1962 éppen egy divatbemutatón szerepelt. Egy esztendővel később kötöttek házasságot egy New Jersey-beli lutheránus templomban. Három gyermekük született.

Forrás: Wikipedia

Íme, a műsor 12 és 13 óra közötti zenei tartalma:

  1. Chubby Checker: Limbo Rock
  2. Monkees: (I’m Not Your) Steppin’ Stone
  3. Undisputed Truth: Help Yourself
  4. Bob Luman: I Love You Because
  5. Echo: Egy cserép kaktusz
  6. Gene Pitney: Something’s Gotten Hold of My Heart
  7. Terry Jacks: Seasons in The Sun
  8. Beatles: Yellow Submarine
  9. Donovan: Season of The Witch
  10. Cliff Richard: Power to All Our Friends
  11. Koncz Zsuzsa: Micimackó
  12. Walter Murphy & The Big Apple Band: A Fifth of Beethoven
  13. Peppino Di Capri: Melancolie
  14. Simon & Garfunkel: Scraborough Fair, Canticle
  15. John Lennon: Stand by Me
  16. Roof Top Singers: Walk Right in
  17. Freddie & The Dreamers: You Were Made for Me
  18. Golden Earring: Radar Love
  19. Traveling Wilburys: Handle with Care

A Netadó non-stop rádió, éjjel-nappal sugározza a legjobb külföldi és hazai retro-zenéket, itt érhető el akár most azonnal is :

http://www.netadoradio.hu

 

 

 

Written by Netadó





Műsorok

Thumbnail
Éjjeli őrjárat
Netadó | 2021.04.21.
Thumbnail
Mi újság a II. kerületben
Netadó | 2021.06.19.
Thumbnail
Mindent bele kedden délben!
Netadó | 2021.06.25.
Thumbnail
NETADO Este
Netadó | 2021.04.21.
Thumbnail
NETADÓ Nappal
Netadó | 2021.04.21.
Thumbnail
NETADÓ Reggel
Netadó | 2021.04.21.
  • play_circle_filled

    Netadó – stream #1
    Netadó

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play